Zgodnie z prawem, zarządzanie nieruchomościami polega na realizowaniu czynności oraz podejmowaniu decyzji, dzięki którym możliwe jest utrzymanie danych obiektów w niepogorszonym stanie. Działania w tym zakresie odnoszą się do budynków mieszkalnych oraz nieruchomości wykorzystywanych w sposób komercyjny. Aby nieruchomość zyskiwała na wartości, zarządzanie powinno być zgodne z zasadami ESG oraz odpowiedzialności społecznej. Co w praktyce to oznacza dla właścicieli i zarządców?
Idea ESG odnosi się do kwestii zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności społecznej i zarządzania, które stają się coraz ważniejsze dla inwestorów i firm w branży nieruchomości. Wiele firm zarządzających wciąż polega na tradycyjnych procesach, dlatego będzie musiała dostosować się do nowych wyzwań, aby nie tylko przetrwać na rynku, ale skutecznie się rozwijać.
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój to długoterminowa strategia, która zakłada, że przedsiębiorstwa powinny działać w sposób odpowiedzialny i z myślą o przyszłych pokoleniach. Uwzględnia jednoczesne spełnianie celów ekonomicznych, społecznych i środowiskowych. Oznacza to, że przedsiębiorstwa mogą rosnąć i osiągać zyski, ale w sposób etyczny i bez szkody dla środowiska naturalnego czy lokalnych społeczności.
Przedsiębiorstwa powinny dążyć do minimalizacji negatywnego wpływu firmy na środowisko przez ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, efektywne wykorzystanie zasobów, ochronę bioróżnorodności, ograniczanie odpadów i zanieczyszczeń oraz promowanie zrównoważonego zarządzania energią i wodą. Dobre praktyki w tym zakresie mogą obejmować m.in. stosowanie energii odnawialnej, redukcję zużycia surowców, recykling czy inwestowanie w technologie czystego transportu
Firmy dbające o zrównoważony rozwój nie tylko pomagają chronić środowisko, ale również mogą zwiększyć konkurencyjność, budować pozytywny wizerunek oraz przyciągać inwestorów i klientów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na taką wartość, jak odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstw. Dzięki nim wzrasta efektywność energetyczna budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego.
ESG w branży
Aby działać w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, firmy powinny uwzględniać w swojej działalności koncepcję ESG (Environmental, Social, Governance). Dotyczy ona wpływu firmy na pracowników, społeczności i klientów. Chodzi o takie kwestie, jak prawa człowieka, warunki pracy, różnorodność i inkluzywność, bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność społeczna.
Firmy, które dbają o pracowników i relacje ze społecznościami lokalnymi oraz budują lojalność i zaufanie, czyli dobrze zarządzają swoimi obowiązkami w zakresie ESG, są przez inwestorów często postrzegane jako mniej ryzykowne i bardziej perspektywiczne. Przedsiębiorstwa, które wdrażają dobre praktyki zarządzania, są bardziej odporne na ryzyko oraz budują reputację jako etyczne i godne zaufania.
Wartość wizerunkowa
Dotyczy to również firm, których zadaniem jest zarządzanie nieruchomościami. Niestety, wiele z nich nie korzysta z nowoczesnych technologii, które mogłyby usprawnić ich działalność, optymalizować procesy, zwiększać konkurencyjność oraz wdrażać rozwiązania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Deweloperzy, którzy budują nieruchomości zrównoważone mają większe szanse na sukces. Obiekty ekologiczne są bardziej atrakcyjne dla inwestorów i najemców, co może przełożyć się na wzrost zainteresowania ofertą, wyższe ceny i niższe koszty utrzymania. Najemcy coraz częściej wybierają nieruchomości, które spełniają kryteria ESG.
Nieruchomości zrównoważone są zwykle bardziej komfortowe i zdrowe dla użytkowników, mogą obniżyć koszty energii i innych mediów. Najemcy coraz częściej chcą wspierać firmy i organizacje, które działają w sposób odpowiedzialny społecznie.
Certyfikaty ekologiczne
W ostatnim czasie obserwujemy coraz większy wzrost zainteresowania budownictwem ekologicznym zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. Obiekty zbudowane i zarządzane w tym duchu są wyróżniane certyfikatami przyznawanymi po spełnieniu określonych wymagań jakościowych. Certyfikaty są wykorzystywane głównie do zapewnienia jakości i publicznego informowania o uzyskaniu oznaczenia. Inwestorzy, właściciele, najemcy i użytkownicy mogą ocenić jakość budynku na podstawie certyfikacji.
Najbardziej znanymi systemami certyfikacji budynków są brytyjski BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), amerykański LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) oraz niemiecki DGNB (Niemieckie Stowarzyszenie Budownictwa Zrównoważonego). Ekologiczne budynki są bardziej wartościowe, a koszty ich eksploatacji i utrzymania niższe. Dzięki ich wysokiej jakości widocznej dla właścicieli, najemców i użytkowników są łatwiejsze do sprzedania lub wynajęcia. Zapotrzebowanie na budynki certyfikowane stale rośnie.
Minimalizacja emisji
Budynki są odpowiedzialne za znaczną część emisji gazów cieplarnianych. Zjawisko to jest definiowane wskaźnikiem GWP (Global Warming Potential), który opisuje potencjał tworzenia efektu cieplarnianego przez dany materiał lub budynek. Wartość GWP budynku jest obliczana na podstawie zastosowanych materiałów budowlanych, bilansu energetycznego i okresu użytkowania budynku. Im wyższa, tym większy wkład w globalne ocieplenie.
Zgodnie z dyrektywą UE, obliczanie wartości GWP będzie obowiązkowe dla nowych budynków o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. od stycznia 2027, a dla wszystkich nowych budynków od 2030 roku. Oznacza to, że inwestorzy i architekci będą musieli bliżej przyjrzeć się problemom szkodliwej emisji przez ich budynki.